EN
EN


Warning: include(/wp-content/themes/agf/includes/translations.php): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/agf/functions.php on line 64

Warning: include(/wp-content/themes/agf/includes/translations.php): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/agf/functions.php on line 64

Warning: include(): Failed opening '/wp-content/themes/agf/includes/translations.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php7/lib/pear') in /wp-content/themes/agf/functions.php on line 64

Zacznij od gitary (i ukulele) – zapisy na happening start!

Happening Gitarowy to wydarzenie, które od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Nie mogło go zabraknąć w trakcie tegorocznej edycji festiwalu. Tym razem w ostatnią niedzielę sierpnia Wolny Dziedziniec przy poznańskim Urzędzie Miasta wypełni się miłośnikami nie tylko sześciu, ale i czterech strun. Amatorzy gitary i ukulele wspólnie wykonają utwór Zbyszka Wodeckiego ,,Zacznij od Bacha”.

W tym roku wydarzenie przeniesie się ze Starego Rynku, który gościł amatorów gitary od początku happeningowej tradycji, o kilkaset metrów na południe – na Wolny Dziedziniec  Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim.

W tej edycji także po raz pierwszy wybór happeningowego utworu należał do internautów. ,,Zacznij od Bacha” zwyciężyło nad innym przebojem wybitnego muzyka – ,,Rzuć wszystko, co złe”. Na pierwszy rzut oka zupełnie ,,niegitarowy” szlagier artysty, którego pierwszą rocznicę śmierci obchodziliśmy w maju, grany na sześciu strunach brzmi równie doskonale, co na trąbce, co świadczy jedynie o geniuszu i wszechstronności jego autora. Mimo że piosenka ma już 40 lat, nadal jest chętnie słuchana przez przedstawicieli wszystkich pokoleń. „To był palec boży – usiadłem do pianina i tak wyszło” – wspominał dla PAP Life Wodecki. Muzyk często opowiadał w wywiadach anegdotę, kiedy to w czasie sesji nagraniowej musiał sprzeciwić się Andrzejowi Trzaskowskiemu (wówczas ,,polskiemu Quincy’emu Jonesowi”), który zarzucił mu w pewnym miejscu nieczystość o pół tonu. Wodecki odparł ,,tak skomponowałem, tak ma być”. W końcu zyskał szacunek i sympatię legendy polskiego jazzu, a sukces tego utworu całkowicie odmienił jego życie.

,,Zacznij od Bacha” grał na koncertach do końca życia i uważał, że w wersji na żywo utwór brzmi lepiej niż na nagraniu. „Do dziś powtarzam, że jak się chce zrobić karierę, warto podeprzeć się znanym nazwiskiem” – mawiał.

Happening poprowadzą muzycy Pierwszej Polskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, po czym zagrają dla wszystkich koncert. W zakładce Happening  można znaleźć  materiały oraz instruktaże wideo z udziałem Piotra Kończala i Jacka Cieplińskiego, czyli dwóch czwartych PPNOU.

Happening to wielkie święto gitarowe, które co roku ma miejsce w samym sercu Poznania. Obok zawodowych artystów, biorą w nich udział początkujący instrumentaliści, ale też po prostu amatorzy sześciostrunowego brzmienia. Jego celem jest przede wszystkim wspólna zabawa w muzykowanie. Inicjatywa, która rozpoczęła się od spontanicznego spotkania uczestników festiwalowego Kursu Mistrzowskiego na schodach pod poznańskim ratuszem, urosła o rangi jednego z największych letnich wydarzeń muzycznych i na stałe wpisała się w program Akademii Gitary. Najważniejsze w happeningu jest to, że przyjść i zagrać może każdy. Wystarczy instrument i odrobina odwagi! A ci bardziej nieśmiali mogą po prostu kibicować uczestnikom.

Aby wziąć udział w happeningu, prosimy wypełnić poniższy formularz: LINK DO FORMULARZA

Czekamy na Ciebie na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania 26 sierpnia o 12.30. Do zobaczenia! 🙂