EN
EN

Kurs

KURS MISTRZOWSKI GITARY KLASYCZNEJ

KURS MISTRZOWSKI AKADEMII GITARY | 22 sierpnia - 25 sierpnia 2018

W ramach festiwalu Akademia Gitary zapraszamy Was do doskonalenia gitarowych umiejętności pod okiem znakomitych pedagogόw.

Tegoroczny kurs odbędzie się w samym sercu Wielkopolski – w Poznaniu w dniach 22.08-25.08.2018r.

OFERTA KURSU

  • Cztery lekcje (po 45 minut) u czterech rόżnych wykładowcόw lub dwie, trzy, a nawet cztery lekcje u jednego wybranego nauczyciela. Zaznacz Twoje preferencje w formularzu zgłoszeniowym, a my postaramy się wyjść Tobie naprzeciw (decyduje kolejność zgłoszeń)
  • Koncerty wieczorne zaproszonych artystów
  • Koncert uczestników kursu
  • Wykłady zaproszonych pedagogów

Uczestnicy kursu zapewniają sobie zakwaterowanie oraz wyżywienie we własnym zakresie.

MIEJSCE ZAJĘĆ

Państwowa Szkoła Muzyczna II Stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu przy ul. Solnej 12.

OPŁATA ZA KURS

Kursant:              600 PLN

Obserwator:       150 PLN

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Ponad Granicami Polsko-Niemiecka Orkiestra Gitarowa

Na tegoroczną edycję festiwalu zaprosiliśmy znakomitą niemiecką formację Bielefelder Gitarrenensemble, która działa przy Szkole Muzycznej miasta Bielefeld. Orkiestra już od 20 lat regularnie zdobywa laury na konkursach orkiestrowych (Deutsches Orchesterwettbewerb, Prager Saiten) oraz odbywa trasy koncertowe po krajach takich jak Peru, Gruzja, Serbia czy Austria. Dyrygentem zespołu i jego założycielem jest Hans Irmer, który poprowadzi również nasz festiwalowy projekt.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono grupę polskich gitarzystów (uczniów szkół muzycznych oraz studentów Akademii Muzycznych), którzy razem z Bielefelder Gitarrenensemble przygotują program na wspólne występy.

Koncerty orkiestry podczas Akademii Gitary:

  • 25 sierpnia, godz.19, Zamek Górków, Szamotuły
  • 26 sierpnia, godz. 12.30, Happening gitarowy, Dziedziniec na Wolnym, Urząd Miasta Poznania
  • 26 sierpnia, godz 19.00, Kościół pw. św. Marcina, Poznań

Projekt ten jest współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urzędu Miasta Poznania. 

KONTAKT

Wiesław Kuśnierczak: warsztaty@akademiagitary.pl

 

PARTNERZY:

Wykładowcy

Matthew McAllister (Szkocja)

Powszechnie uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych gitarzystów w Europie, McAllister od ponad dekady koncertowania zachwyca publiczność na całym świecie swoimi wnikliwymi interpretacjami. 

Artysta występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, takich jak The Concertgebouw  w Amsterdamie, The Purcell Room i St Martin in the Fields w Londynie, The Sage w Limie,  Caesars Palace w Mexico City, Eugene O "Neil Theatre w Las Vegas. McAllister odbył wiele tras koncertowych w Ameryce Północnej i Południowej, Europie i Azji, zarówno jako solista, jak i kameralista. Wydał także obszerną dyskografię nakładem wydawnictwem Baros Records.

Jako pedagog McAllister zajmuje stanowisko wykładowcy w klasie gitary w Royal Conservatoire of Scotland, a także jest dyrektorem The Classical Guitar Retreat.

 

prof. Marek Zieliński (Polska)

Absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w roku 1987 i laureat wielu ogólnopolskich konkursów gitarowych. W zawodzie nauczyciela gry na gitarze klasycznej pracuje od 35 lat. W tym okresie jego uczniowie i studenci zostali ponad 270 razy laureatami czołowych miejsc na najbardziej znaczących ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach gitarowych. Zajmuje się również działalnością publicystyczną w zakresie metodyki nauczania gry na gitarze.

Za swój dorobek artystyczny i pedagogiczny otrzymał m.in. Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Prezydenta Wrocławia przyznaną z okazji milenium tego miasta, pięciokrotnie Nagrodę Indywidualną I st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal Za Długoletnią Służbę. W 2014 roku został mu nadany przez Ministra Edukacji Narodowej tytuł honorowy Profesora Oświaty. Prowadził warsztaty metodyczne oraz lekcje pokazowe dla uczniów i nauczycieli w większości znaczących szkół muzycznych w Polsce.

Jest wykładowcą warsztatów i kursów gitarowych m.in. Międzynarodowych Kursów Gitarowych w Szczawnie Zdroju, Kudowie, Krzyżowej, Jarosławiu, Olsztynie, Polskiej Akademii Gitary Poznań – Jarocin, Jedlinie Zdroju, na Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim w Zell an der Pram (Austria), Rust (Austria), Hof (Niemcy) oraz Balf (Węgry). Wykładał Metodykę nauczania gry na gitarze podczas kursów pedagogicznych organizowanych przez CENSA. Jest zapraszany w charakterze jurora konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracuje w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego oraz OSM I st. nr 2 im. F. Chopina w ZS nr 9 we Wrocławiu.

 

prof. Piotr Zaleski (Polska)

Laureat II Ogólnopolskiego Konkursu Gitary Klasycznej w Łodzi w 1973 roku. W latach 1975-79 studiował jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w „Franz-Liszt Musikhochschule” w Weimarze w klasie gitary prof.Ursuli Peter i doc. Moniki Rost.

W trakcie swojej działalności artystycznej występował z recitalami solowymi w Polsce, Czechosłowacji, na Węgrzech, w Hiszpanii, Niemczech, Holandii. Był solistą koncertów symfonicznych z orkiestrami filharmonii w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Opolu, Rzeszowie, Wałbrzychu, Jeleniej Górze. W zakresie kameralistyki występował w duecie z fletem (w Polsce i w Niemczech) oraz w „Complesso di Musica Antica” prof. E. Sąsiadka, grając na lutni. W 2009 roku stworzył wraz ze swoimi studentami zespół „Jacaras”, wykonujący muzykę Hiszpanii XVII wieku, w którym gra na timple canario. Pod jego okiem kształcił się także Łukasz Kuropaczewski, dziś jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych oraz dyrektor artystyczny festiwalu.

Ucząc w szkołach muzycznych wszystkich szczebli (od 1998 roku także w „Szkole Talentów” w Poznaniu) wykształcił wielu znakomitych gitarzystów, tworzących dziś gitarową elitę Polski, takich jak: Krzysztof Pełech, Łukasz Kuropaczewski, Marek Pasieczny, Krzysztof Meisinger, Robert Horna, Anna Pietrzak, Jakub Kościuszko. Wielokrotnie prowadził kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, m.in. na festiwalach w Mikulovie i Kutnej Horze (Czechy), Esztergom (Węgry), Castro Urdiales, Santander, Ingenio/Gran Canaria (Hiszpania), Rotenburg, Erwitte (Niemcy). Był zapraszany do prowadzenia lekcji w Wyższych Szkołach Muzycznych w: Wiedniu, Budapeszcie, Granadzie, Weimarze, Grazu, Munster, Enschede, Szeged, Rovigo, a także w polskich Akademiach Muzycznych (Kraków, Katowice). Wielokrotnie był też jurorem jako członek lub przewodniczący komisji konkursów gitarowych wszystkich szczebli, w Polsce oraz w Czechach, na Węgrzech, w Niemczech i w Hiszpanii.

Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej we Wrocławiu. 

 

 

 Łukasz Kuropaczewski (Polska)

Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych ceniony  za nieprzeciętne zdolności techniczne i interpretacyjne. Urodził się w Gnieźnie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prestiżowego Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w USA, gdzie studiował pod okiem samego Maestro Manuela Barrueco.

Koncertuje w Europie, w obu Amerykach i Azji. Kuropaczewski dokonał wielu premier polskich i światowych kompozytorów.  Nagrał sześć płyt. Pierwsza z nich, zatytułowana „Recital Gitarowy”, zebrała entuzjastyczne opinie krytyków z całego świata, którzy podkreślali ogromny zmysł muzyczny artysty. Drugi album – „Łukasz Kuropaczewski wykonuje Muzykę Hiszpańską” zdobył jeszcze większe uznanie krytyki.

Grę muzyka opisywano jako przekraczającą próg wirtuozerii i mistrzostwa. W 2012 roku ukazał się album „Nocturnal” zawierający nagranie koncertu na gitarę, orkiestrę i kotły, napisanego specjalnie dla Kuropaczewskiego przez Krzysztofa Meyera.

Koncerty

22.08, Środa 19:30 Kurs Mistrzowski / Agnew McAllister Duo / wstęp wolny Kościół św. Wojciecha / Poznań
23.08, Czwartek 19:30 Kurs Mistrzowski / Nikica Polegubić / wstęp wolny Kościół św. Wojciecha / Poznań
25.08, Sobota 15:00 Kurs Mistrzowski / Koncert Uczestników / wstęp wolny POSM II stopnia / Solna / Poznań

Zapisy

Aby zapisać się na kurs, prosimy wypełnić poniższy formularz:

Uczestnicy pełnoletni:

https://goo.gl/forms/B6Z2YZzopXHKUUDa2

Uczestnicy niepełnoletni:

https://goo.gl/forms/f5wGe8H3qil01odl1

OŚWIADCZENIE OPIEKUNA (dotyczy tylko uczestników w wieku 16-18 lat, którzy wg regulaminu mogą samodzielnie brać udział w kursie za zgodą rodziców) 

Regulamin Kursu