EN
EN

Idea
Festiwalu

Akademia Gitary to coś więcej niż tylko zestaw muzycznych wydarzeń, których latem możemy naliczyć wiele. Każdego lata festiwal dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie. Organizatorem Akademii Gitary jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide.

Program skrojony z pasją

Poprzez bogaty i zróżnicowany program artystyczny, staramy się zarazić słuchaczy miłością do gitary. W naszym programie każdy meloman nie tylko znajdzie coś dla siebie, ale będzie też mógł odkryć zupełnie nowe oblicza tego instrumentu.

Zobacz program

Inny wymiar festiwalu

Festiwal ma również swój wymiar społeczny. Rezygnujemy z pobierania opłat za wstęp na większość koncertów. Zamiast tego, prowadzimy zbiórkę publiczną na rzecz Stowarzyszenia Wielkopolan Bona Fide i Fundacji Niesiemy Nadzieję i wspieramy nieuleczalnie chore dzieci z Wielkopolski.

Twórcy Festiwalu

Od 11 lat Akademia Gitary organizowana jest dzięki wiedzy i doświadczeniu wybitnych artystów i świetnych pedagogów. Szczególny wkład w tworzenie Festiwalu mają jego poprzedni dyrektorzy - Marcin Poprawski oraz Michał Gołaś. Ich ogromne zaangażowanie sprawiło, że Akademia Gitary na stałe wpisała się w ofertę kulturalną Poznania i Wielkopolski.

szef rady programowej
Przemysław Kieliszewski

Szef Rady Programowej festiwalu Akademia Gitary, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. W latach 2009-2012 pełnił funkcję dyrektora Akademii Gitary. Od 20 lat pracuje jako menedżer artystów oraz zespołów muzycznych w Polsce i za granicą. Zorganizował kilkaset koncertów i przedstawień. Uczestniczył w reformie i powołaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadził szkolenia dla samorządów w zakresie zarządzania kulturą. Jest współtwórcą Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM. W 2013 roku objął stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Dyrektor Artystyczny
Łukasz Kuropaczewski

Dyrektor artystyczny oraz współzałożyciel Akademii Gitary, a zarazem jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Kształcił się u profesora Piotra Zaleskiego oraz maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore w USA. Prowadził kursy i lekcje mistrzowskie podczas festiwali gitarowych na całym świecie. Występował na takich scenach jak nowojorska Carnegie Hall, londyńska Royal Festival Hall czy amsterdamska Concertgebouw. Wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Podczas Akademii Gitary prowadzi również lekcje gry na gitarze klasycznej w ramach festiwalowego Kursu Mistrzowskiego.

Konsultant Merytoryczny
Piotr Zaleski

Konsultant merytoryczny Rady Programowej Akademii Gitary, jeden z najbardziej szanowanych profesorów gitary klasycznej. Jest absolwentem Hochschule für Musik w Weimarze, gdzie studiował u profesor Ursuli Peter i docent Moniki Rost. Koncertował w całej Europie jako solista, z orkiestrami symfonicznymi oraz w duecie z fletem. Przez 17 lat organizował międzynarodowy kurs gitarowy w Szczawnie Zdroju. Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wykłada również na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Podczas Akademii Gitary prowadzi również lekcje gry na gitarze klasycznej w ramach festiwalowego Kursu Mistrzowskiego.

Członek Rady Programowej
Marcin Poprawski

Członek Rady Programowej i współzałożyciel Akademii Gitary, w latach 2009-2012 dyrektor organizacyjny, a w latach 2013-2014 dyrektor Festiwalu. Doktor nauk humanistycznych, muzykolog, Prodziekan ds. promocji i współpracy z zagranicą WNS UAM w Poznaniu oraz współzałożyciel i koordynator Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM w Poznaniu. Od 2006 roku wykłada również na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest menedżerem, a także koordynatorem badań w dziedzinie polityki kulturalnej i zarządzania w kulturze. Swoje doświadczenie zawodowe doskonalił m.in. w ramach projektu Teaching Cultural Policy na Central European University w Budapeszcie oraz podczas stażu w Centre for Cultural Policy Studies na Uniwersytecie w Warwick. W 2013 roku został wiceprezesem European Network of Cultural Administration Training Centers.

Miejsca festiwalowe