EN
EN

Program

Akademia Gitary: Inauguracja Festiwalu

Data: 13 sierpnia 2017 Godzina: 19:00 Miejsce: Berlin - Trinitatiskirche, Karl-August-Platz

Inauguracji w Berlinie przyświeca idea „Szlaki zamiast murów”. Projekt jest efektem współpracy znakomitych polskich i niemieckich artystów – gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego oraz Kammerorchester Berlin. Na berlińskim koncercie wystąpi wybitny akordeonista młodego pokolenia – Maciej Frąckiewicz. Będzie to szczególne wydarzenie ze względu na światową premierę wykonania nowej aranżacji koncertu „Hommage a Manuel de Falla” Aleksandra Tansmana, opracowanej przez wybitnego kompozytora i muzykologa Angelo Gilardino.

PROGRAM KONCERTU:

1. J. S. Bach – Partita No. 2 in C minor, BWV 826:
2. A. Tansman – „Hommage à Manuel de Falla Concerto”
3. A. Piazzolla – „Cztery Pory Roku”

HISTORIA KONCERTU „HOMMAGE À MANUEL DE FALLA

Aleksander Tansman napisał Koncert „Hommage à Manuel de Falla” na gitarę i orkiestrę symfoniczną dla Andrésa Segovii Wysłał partyturę pocztą. Niestety poczta ją zgubiła. Nuty nigdy nie dotarły do Segovii, a załamany Tansman nie miał sił, by pisać od początku, więc odtworzył tylko partie gitary i na niej naniósł uwagi co do orkiestracji. Utwór nigdy nie został wykonany. Po latach, nuty odnalazł Angelo Gilardino, wybitny włoski kompozytor i muzykolog. Na podstawie szkiców odtworzył kameralną wersję Koncertu, której premiera odbyła się w Łodzi w 2010 roku podczas Festiwalu im. Tansmana. Wykonawcami byli Łukasz Kuropaczewski oraz Orkiestra Amadeus pod dyr. A. Duczmal. Od tego czasu Kuropaczewski wykonywał utwór wielokrotnie w Polsce i za granicą. Zawsze pozostawał jednak niedosyt, że mamy do czynienia ze szkicem, a nie z pełną kompozycją. W marcu 2017 roku podczas konferencji na temat Aleksandra Tansmana Łukasz Kuropaczewski wykonał utwór po raz kolejny w obecności córek Tansmana. Gitarzysta poprosił córki kompozytora o zgodę, by Koncert przekomponować, rozszerzyć instrumentacje i stworzyć pełniejszą wersję partii gitary. Córki zgodziły się pod warunkiem, że przekomponowania dokona sam Angelo Gilardino. W kwietniu 2017 roku Łukasz Kuropaczewski otrzymał nową partyturę koncertu. W Berlinie zostanie wykonany po raz pierwszy!

Pierwszy koncert inauguracyjny odbędzie się 11 sierpnia w Archikatedrze Gnieźnieńskiej, 12 sierpnia – w Auli UAM w Poznaniu, a 13 sierpnia w Berlinie.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki